V Oščadnici v Medmedical Klinik vás v ortopedickej ambulancii vyšetria počas pracovných dní aj po 16tej hodine. O tejto významnej novinke sme sa porozprávali s MUDr. Monikou Turčanovou Koprušákovou a s manažérkou Medmedical Klinik Jarmilou Hrabovskou.

V ortopedickej ambulancii ste rozšírili ordinačné hodiny. S akými zdravotnými problémami sa môžu pacienti na vás obrátiť?

MUDr. Turčanová Koprušáková: V ambulancii ortopédie vyšetrujeme deti aj dospelých. Pacienti sa na nás môžu obrátiť s bolesťami chrbtice, bolesťami horných a dolných končatín, s poruchami chybného držania tela, ochoreniami pohybového aparátu, bolesťami kĺbov, kolien či ramien. U detí riešime aj SONO detských kĺbikov, plochonožie či vpadnuté členky. Pacientom poskytujeme konzultáciu, diagnostiku a následnú liečbu ortopedických ochorení ako napríklad vrodené alebo získané poruchy a poškodenia pohybového aparátu, skoliózy a deformácie chrbtice, vertebrogénne bolestivé syndrómy, degeneratívne ochorenia /artrózy/ periférnych kĺbov a axiálneho skeletu, osteoporózu a metabolické ochorenia skeletu, nádory pohybovej sústavy.

Pani doktorka, čím to podľa vás je, že s ochoreniami ktoré ste spomenuli sa stretávame čoraz častejšie?

MUDr. Turčanová Koprušáková: Dnešná doba je plná stresu, ľudia majú sedavé zamestnania, majú málo pohybu a k lekárom chodia príliš neskoro. Častokrát sa snažia svoj problém riešiť podľa „google návodu“, alebo absolvujú rôzne cvičenia bez toho, aby sa vopred poradili s odborníkom. Každý problém pohybového aparátu by mal najskôr posúdiť lekár z odboru ortopédie. Po zhodnotení zdravotného stavu pacienta tak môže lekár odporučiť vhodné cviky, rehabilitačnú liečbu, prípadne konzultáciu u neurológa.

V súčasnosti mnohí ľudia riešia zdravotné problémy s kolenami. Zaoberáte sa v ambulancii aj týmto?

MUDr. Turčanová Koprušáková: Áno, samozrejme. Toto je taktiež typ ochorenia, ktoré je dôležité zachytiť včas, kedy ešte môžeme použiť prevenciu aby nedošlo k chronickému stavu. Pacienti k nám veľakrát prichádzajú bohužiaľ až vtedy, keď už majú kolená v takom stave, že sú takmer na výmenu. Keď ale problém podchytíme včas, modernou medicínou dokážeme pacientovi pomôcť a predísť tomu.

Plánujete predĺženie ordinačných hodín aj v iných ambulanciách?

J. Hrabovská: Postupne na tom pracujeme. Napríklad v neurologickej ambulancii ordinujeme už aj v soboty. Taktiež v popoludňajších hodinách a v soboty vyšetrujeme pacientov urologickej ambulancie. Popoludní máme vyhradené termíny najmä pre deti, čím sa snažíme aby boli čo najmenej vystavené stresu, aby bola zachovaná istá miera diskrétnosti a najmä aby mali deti z návštevy u lekára príjemný pocit. V našom rehabilitačnom pracovisku sme pacientom taktiež k dispozícii do 18:00 hod.

Našou snahou bude rozšíriť ordinačné hodiny v čo najväčšom počte ambulancií, aby sme na jednej strane pomohli pacientom a na druhej strane, aby sme obmedzili nátlak v pohotovostných službách kde by lekári nemuseli riešiť chronické stavy pacientov.

--------- Pokračovanie rozhovoru nájdete na www.mojekysuce.sk TU -------