MUDr. Monika Turčanová Koprušáková je neurologičkou v Medmedical Klinik v Oščadnici. Porozprávala nám o príznakoch tetanie a o spôsobe diagnostiky.

Pani doktorka, tetánia je v súčasnosti skutočným strašiakom mnohých ľudí a najmä úspešných žien, môžete nám k tomu niečo povedať?

Áno je to tak. Dnešný rýchly spôsob života predstavuje vysokú záťaž na kondíciu tela a hlavne na psychický stav. V posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame hlavne v aktívnej populácii so súborom nepríjemných príznakov, ktoré nazývame tetanický syndróm „tetánia“. Zvýšená záťaž na človeka v spoločnosti, vysoké nároky na vlastné postavenie, zlá životospráva vyvoláva reakciu organizmu na neustály stres. Príznaky prichádzajú pomerne náhle, nečakane, čo môže človeka veľmi vystrašiť.

Pani doktorka, čo je vlastne tetánia?

Tetánia je syndróm zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. Táto zvýšená dráždivosť je vo väčšine prípadov dôsledkom nedostatku magnézia v tele. Tetániu môže vyvolať dlhodobá psychická záťaž, nadmerné požívanie kofeínu a energetických nápojov, nedostatok spánku. Zistiť príčinu tohto ochorenia nie je vždy jednoduché. Tetánia sa skloňuje predovšetkým ako choroba vystresovaných mladých ľudí.

Prečítajte si celý rozhovor >>